contact_us
facebook whatsapp instagram phone youtube

  גמילה מאטנט

  גמילה מאטנט וטיפולים

  בגלל ההשפעות המעוררות שלהם על מערכת העצבים המרכזית, אמפטמינים, וביניהם תרופת האטנט,  עוברים מדי פעם שימוש לרעה בשל הפוטנציאל שלהם כממריצים פסיכולוגיים. אמפטמינים שימשו בעבר לטיפול במגוון רחב של בעיות רפואיות, כולל אך לא רק:

  • גודש באף;
  • הפרעת קשב וריכוז;
  • נרקולפסיה;
  • השמנה (בשל השפעותיהם מדכאות התיאבון).

  בתשובה לשאלה "מהו שימוש לרעה באמפטמין ומתי עלי לפנות לתהליך גמילה מאטנט?" זה מוגדר כשימוש בכמויות גדולות של אמפטמינים להנאה, בדרך כלל כדי להגביר את מצב הרוח.

  מה זה אמפיטמינים?

  אמפטמינים מאוד ממכרים ויוצרים הרגלים לא טובים אם משתמשים בהם בצורה לא נכונה. כאשר גופו של אדם מפתח סבילות לסמים, זה הרגע שבו התמכרות מתחילה. זה גורם להכרח להשתמש במינונים הולכים וגדלים כדי לקבל את אותן ההשפעות כמו בעבר. מוחו של משתמש באמפטמין עשוי להתרגל לסם לאורך זמן, מה שהופך את תהליך גמילה מאטנט לקשנ יותר, בעקבות תסמינים פיזיים ונפשיים מטרידים.

  תסמיני גמילה מאטנט

  ההשלכות הפסיכולוגיות של גמילה מאטנט יכולות להיות מטרידות במיוחד עבור משתמשים מכורים. מחשבות אובדניות, דיכאון קליני וחרדה הם כולם דוגמאות לכך. כמה תסמינים נוספים הם:

  • רעב מוגבר, שעלול לגרום לאכילת יתר ולהשפעות בריאותיות שליליות אחרות.
  • עייפות, המלווה בדחף מוגבר לישון, היא תופעת לוואי שכיחה של גמילה מאטנט.
  • אחד מתסמיני הגמילה המשמעותיים ביותר מאמפטמינים הוא דום לב, שהוא נדיר אך אפשרי.
  • בהתאם לחומרת ההתמכרות, התשוקה יכולה להציק לאדם במשך חודשים, ואפילו שנים.
  • תסמינים פסיכוטיים כולל הזיות ופסיכוזה הם תופעת לוואי מפחידה של גמילה מאמפטמין.

  כאשר מנסים להיגמל משימוש באטנט לתמיד, מומחים רבים ממליצים להתחיל עם תוכנית גמילה בפיקוח מלא של מרכז גמילה 'מכורים לחיים'. במהלך התוכנית, הצוות הרפואי עשוי לעקוב אחר המטופל ולפקח על תהליך הגמילה המפרך. יש לכך משמעות רבה שיכולה להשפיע ישירות על תוצאות תהליך הגמילה.

  הנטייה הגנטית של אדם לאישיות ממכרת, כמו גם חינוך בעייתי או סביבה עכשווית שמדרבנת לשימוש באמפטמינים, הם רק מספר קטן מהגורמים הרבים התורמים להתמכרות לאמפטמין. התמכרות לאמפטמינים היא קשה מספיק מבלי להתמודד עם הלחץ הנוסף של התמודדות מול האתגרים החברתיים, הסביבתיים או המשפחתיים. כדי לצלוח את הגמילה פעם אחת ותמיד, צרו קשר עם מכון הגמילה 'מכורים לחיים' ותקבלו את הסיוע הטוב ביותר!

  thumbnail

   טיפולים נוספים
   post-image
   גמילה מקטמין

   גמילה מקטמין: הדרך לשחרור מהתלות קטמין, קיי, ספיישל קיי, קיטקטKetamine הוא סם הרדמה סינתטי. מאפייניו הפכו...

   המשך קריאה >>
   post-image
   גמילה מפנטניל

   כל מה שצריך לדעת מזיק, מסוכן, ומוגדר כקריטי ביותר – פנטניל הוא החומר המסוכן והחזק ביותר...

   המשך קריאה >>
   post-image
   גמילה מבונדורמין

   להפסיק את התלות בתרופות מרשם נדודי שינה הוא מצב נפוץ שמשפיע על הרוב המכריע של האנשים...

   המשך קריאה >>
   post-image
   גמילה מאופיאטים

   גמילה מאופיאטים - ליווי וטיפול בכל התסמינים כל האופיאטים מייצרים תסמיני גמילה דומים, אם כי עוצמתם...

   המשך קריאה >>
   post-image
   גמילה מקלונקס

   גמילה מקלונקס - כיצד זה עובד? קלונקס היא תרופה לטיפול בחרדות. מאחר ותרופה זו משפיעה על...

   המשך קריאה >>

   התמכרות לאטנט

   ריטלין ואטנט הן שתי תרופות המספקות הקלה בתסמינים לאנשים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD). עם זאת, אנשים רבים משתמשים בתרופות העלולות להיות מסוכנות מבלי להתייעץ תחילה עם רופא, מה שמגביר את הסיכון שלהם לפתח התמכרויות ובעיות בריאות אחרות. לא פעם, אנשים הצורכים אטנט מפתחים התמכרות לאטנט וזקוקים לסיוע מקצועי שניתן לקבל במרכז גמילה והעצמה – מכורים לחיים.

   איך אטנט עוזר לסובלים מהפרעות קשב וריכוז וכיצד מתפתחת התמכרות לאטנט?

   אטנט זמין באופן נרחב ולא פעם נעשה בו שימוש לרעה וללא פיקוח רפואי. עם זאת, חומרים ממריצים כמו אטנט עוזרים לאנשים שאובחנו עם ADHD להחזיר את תפקוד המוח שלהם לרמת גירוי נורמלית. התרופה בעצם מגרה את אזור המוח המווסת את הקשב והדחפים, מה שמקל על מיקוד. אנשים שאובחנו כסובלים מהפרעות קשב וריכוז, נעזרים בתרופה כדי להיות רגועים יותר בנפשם ובגופם. זה כמו להרכיב משקפיים בפעם הראשונה, השינוי הזה ברמות הדופמין במוח מאפשר ראייה ומיקוד חדים יותר. אנשים הסובלים מבעיות קשב וריכוז עשויים לחוש התרגשות ואנרגיה מוגברת, אך עלולות להיות להם גם השפעות שליליות פסיכולוגיות ופיזיות מסוכנות, כמו גם עלולה להתפתח התמכרות לאטנט.

   איך מתפתחת התמכרות לאטנט?

   המוח יכול לפתח סבילות לחומרים ממכרים אם משתמשים בהם לעתים קרובות. חומרים בעלי תכונות ממכרות יכולים לשנות את הכימיה של המוח בשימוש כרוני. אנשים המשתמשים לרעה בתרופה כל שהיא  מסיבות שאינן רפואיות עלולים לפתח התמכרות אליו ובסופו של דבר לדרוש מינונים גדולים יותר ויותר כדי לקבל את אותם היתרונות. כך הופכת ההתמכרות לאטנט ללופ המנציח את עצמו. התמכרות לאטנט  והשפעותיה המזיקות שולחות אלפי אנשים למיון.

   תסמינים וסימנים של מנת יתר מאטנט:

   • הקאות
   • נשימה מהירה
   • כאב גוף
   • כאבי ראש
   • הזיות
   • התקף חרדה
   • רעידות

   תלמידים וסטודנטים מתייחסים לתרופת האטנט כסם לחכמים. סטודנטים משתמשים בהם לעתים קרובות כדי לעזור להם להיות מרוכזים כל לילה כדי שיוכלו ללמוד למבחנים או לכתוב עבודות ארוכות. אבל רבים מהם לא מודעים לסכנות העומדות מאחורי התמכרות זו. כדי לשמוע פרטים נוספים ולהימנע משימוש מסוכן בתרופות לקשב וריכוז ניתן לקבל ליווי וייעוץ מקצועי של אנשי מקצוע של מרכז גמילה והעצמה – מכורים לחיים.

   גמילה מאטנט

   אם מישהו משתמש באטנט במשך זמן רב, הוא עלול לפתח תלות פיזית בו. התמכרות מתפתחת כאשר האדם מרגיש צורך לצרוך מינון גבוה ותכוף יותר כדי לקבל את אותם היתרונות כמו בעבר. אלה שפיתחו סבילות כלפי אטנט עשויים לשים לב שהתרופה כבר לא משפרת את המיקוד שלהם או מגבירה את האנרגיה שלהם. אולם ללא התרופה, אנשים אינם מסוגלים לחשוב בבהירות או לבצע את המשימות היומיומיות שלהם. אלו הם תחילתם של תסמיני גמילה מאטנט, אותם חווים מכורים לתרופה. הסימפטומים של גמילה מאטנט הם הדרך של הגוף להסתגל לחיים ללא התרופות. הגמילה היא בדרך כלל בטוחה, אם כי היא עלולה להגביר את הסיכון לרעיונות אובדניים אצל אנשים מסוימים, לכן מומלץ לעבור את התהליך תחת פיקוח והשגחה של מרכז הגמילה וההעצמה מכורים לחיים.

   תסמיני גמילה מאטנט אותם חווים רוב המכורים

   ההשפעות של אטנט הן בדיוק ההפך מתסמיני הגמילה של התרופה. בזמן השימוש באטנט, אדם חווה עלייה במיקוד, באושר ובחיוניות, ההשפעות הללו מתפוגגות עם הפסקת השימוש בתרופה.  כמה סימני גמילה ותסמינים אופייניים הם:

   • דכאון
   • עצבנות
   • כאבי ראש
   • שינה יתר
   • נדודי שינה
   • הגברת התיאבון
   • עייפות וסיוטים
   • בעיות ריכוז
   • חרדה
   • רעיונות אובדניים

   משך הזמן שלוקח להתאושש לאחר גמילה מאטנט משתנה מאדם לאדם. לכמות, לתדירות ולמשך הזמן שבו נעשה שימוש בתרופה יש תפקידים מרכזיים בחומרת תסמיני הגמילה. תסמיני הגמילה נוטים להיות חמורים יותר ונשארים זמן רב יותר עבור אנשים שהשתמשו במינונים גבוהים לעתים קרובות על פני תקופה ממושכת.

   כמה זמן נמשכים תסמיני הגמילה של אטנט?

   כאשר מתחילים גמילה מסמים, צריך קודם כל לנקות את הסם מהמערכת. גמילה מאטנט מתחילה כאשר התרופה אינה נמצאת יותר במערכת. יש אנשים שזקוקים לסיוע במהלך גמילה מכיוון שתסמינים אלו עלולים להקשות על החיים הרגילים ללא הישנות. הפחתה של צריכת אטנט היא חלק נפוץ בתהליך הגמילה. הפחתת המינון בהדרגה לאורך זמן יכולה להפחית את חומרת תסמיני הגמילה. צוות המומחים במרכז גמילה והעצמה מכורים לחיים יכולים לסייע לאלו הנוטלים אטנט בהפחתת המינונים באופן הדרגתי, ולעזור להם לעבור את תהליך הגמילה במינימום אי נעימות. לפרטים נוספים צרו קשר עם המרכז.