התקשרו עכשיו

074-766-13-59

התמכרות לאלכוהול בקרב בני נוער

הנתונים הסטטיסטיים מראים על אחוזים גבוהים של התמכרות לאלכוהול בקרב בני נוער; נתונים המתייחסים לגילאים 11-12 במהלכם בני הנוער התנסו לראשונה בצריכת אלכוהול. תמונת המצב נשמעת מופרכת והורים רבים נוטים לבטל זאת בהינף יד מתוך מחשבה ש”לילד שלי זה לא יקרה!”, אך אכן מדובר בסיטואציה מדאיגה ויש לטפל בה בהקדם. במקרה שבו אתם מזהים תסמינים המעידים על כך שהילד שלכם מפגין התמכרות לאלכוהול או שימוש לרעה בסם, חשוב שתפנו לקבלת תמיכה כדי להבין כיצד לסייע לילדכם לצאת מהסיטואציה ולמנוע את התדרדרותה של התופעה. מכון מכורים מחלימים מהווה רשת תמיכה מקצועית למכורים ולבני משפחתם.

התמכרות לאלכוהול בקרב בני נוער – גרסת הקטינים

גיל ההתבגרות הוא מסובך, מורכב וסוער ממילא. המתבגר נאלץ להתמודד עם השינויים הרבים אותם הוא חווה – שינויים פיזיים, שינויים פיזיולוגיים, ההיפרדות מתלות בהורים לעצמאות, לצד חיפוש, חקר וגיבוש זהות עצמית ועוד. לתוך התמונה המסועפת הזו נכנסים גם הורמונים, שינויים תדירים במצב הרוח ולחץ חברתי.

השימוש עצמו באלכוהול מתפתח בעקבות נטייתם הטבעית של בני נוער למרדנות ועקב הניסיון להרשים את קבוצת השווים. בשל הנגישות והזמינות של הסם, בני נוער מתחילים לצרוך אלכוהול בגיל צעיר ורבים אחרים נגררים כדי למצוא חן בעיני חבריהם, כי זה “מגניב” ו”מה אתה ילד?!”. בהדרגה, השימוש לרעה בסם עשוי להוביל להתפתחותה של התמכרות לאלכוהול.

צריכת האלכוהול מסוכנת מאוד משום שהיא מגבירה את מעשי האלימות, את ההשתתפות בפעילויות מסכנות חיים ואפילו עשויה להוביל להרעלת אלכוהול ופגיעה מינית. לצערנו הרב, בנות רבות נחשפו לפגיעה מינית בעקבות צריכה רבה של אלכוהול והתערערות החושים התקינים.

מה אתם יכולים לעשות?

אתם עשויים למצוא עצמכם חסרי אונים ומודאגים מאי-היכולת להגן על ילדיכם. לכן, חשוב מאוד שתספקו סביבה בונה ומכילה למתבגר או למתבגרת, כדי שגם במקרה שבו שגו, ידעו שהם יכולים לפנות אליכם. הוכח כי בני נוער בעלי תקשורת קרובה להוריהם, ייטו פחות לקחת סיכונים. אם, חלילה, אתם מזהים התנהגות קיצונית ובלתי שגרתית, חשוב שתפנו להכוונה מקצועית של מרכז גמילה מאלכוהול כדי שתדעו כיצד עליכם לסייע את ילדיכם ולכוונם לקבלת טיפול, ייעוץ או ליווי כדי שיוכלו להתגבר על התלות המזיקה.

סמים מסוכנים

ההתמכרות לסמים היא אחת מהמסוכנות והקשות ביותר, ועדיין לעיתים נחווית כתקינה ומקובלת חברתית. הנתונים מצביעים על מינוני שימוש גבוהים של מבוגרים,

קרא עוד >