contact_us
facebook whatsapp instagram phone youtube

  תחלואה כפולה

  התמודדות עם תחלואה כפולה

  כאשר אנו מדברים על תחלואה כפולה, הכוונה היא לאנשים הסובלים מתלות בסמים ומהפרעה פסיכוטית או התנהגותית במקביל. כלומר, אם בעבר נטו להפריד בין שני תסמינים אלו, כיום מכירים בכך שאנשים רבים סובלים מתחלואה כפולה כאשר מרכז הגמילה מכורים מחלימים מציע טיפול המותאם לאנשים אלו. חוויתם טראומה בעברכם ולאורך השנים פתחתם תלות חמורה בסמים? הצוות הטיפולי שאנו מעסיקים ילווה אתכם לאורך כל שלב ושלב – עד להחלמה.

  רבים מאתנו שמעו על הביטויים ‘התמכרות לסמים’ ו’הפרעות נפשיות’ והתייחסו אליהן בתור שני עולמות נפרדים. למעשה, גם בעולם הרפואה והפסיכולוגיה נהגו באופן דומה כאשר לאורך השנים האחרונות גוברת ההבנה כי חולים רבים נופלים בין הכיסאות בשל אבחנה שגויה. מדוע? במקרים רבים, מטופלים רבים מאובחנים כבעלי נטייה התמכרותית – בין אם לאלכוהול, סמים ועוד; התמכרות אשר באה להסוות את קיומם של הדיכאון והטראומה ולהדחיק אותם. מתי ניתן לראות כי להתמכרות זו מתווספת ההפרעה הנפשית? כאשר החולה חווה ירידה משמעותית בתפקוד היום-יומי שלו או שמא הוא מבצע התנהגות לא אופיינית או אלימה.

  חשוב לציין כי במקרים בהם המחלה הנפשית קדמה להתמכרות, החולה יפתח תלות באלכוהול או בחומרים אסורים כדוגמת סמים קשים. וזאת, בכדי למלא את תחושת הריקנות שנוצרה עקב מצבו הנפשי של החולה. כך או כך, כדי להתמודד עם מצב רפואי ורגשי מורכב זה, יש לקבל סיוע מותאם אישית למטופל. טיפול זה יתבסס על ראייה רב-מערכתית. למה הכוונה? ראשית, בבואו של החולה להתאשפז במרכז גמילה, הוא יהיה במעקב של אנשי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה. לצד הסיוע הרגשי והתרופתי, המטופל ישתלב במסגרות פרטניות וקבוצתיות – ליווי מקיף אשר יסייע לו להתגבר על דפוסי הפעולה שפיתח.

  לסייע למטופלים שלב אחר שלב

  על החולה הסובל מתחלואה כפולה להתמיד בטיפול. כך, הוא יוכל להתמודד עם המציאות המורכבת המקיפה אותו תוך שימוש בכלים שרכש במסגרת השיקום. סובלים מטראומה ופיתחתם התמכרות לתרופות או לסמים? אחד מקרובי משפחתכם מתנהג באופן יוצא דופן ואתם חוששים למצבו הבריאותי? אנו, במרכז הגמילה מכורים מחלימים, נשמח לעמוד לרשותכם: החל מגמילה פיזית, טיפול נפשי והתנהגותי ועד הכוונה לחיי קהילה שלמים ואיכותיים – נסייע למטופלים שלב אחר שלב.

  thumbnail

   אולי גם יעניין אותך
   post-image
   נתיב לגמילה: סיוע ולטיפול לאנשים המתמודדים עם התמכרויות שונות

   מרכז יום לטיפול בהתמכרויות הוא מוקד מרכזי לסיוע ולטיפול באנשים המתמודדים עם התמכרויות שונות, כגון...

   המשך קריאה >>
   post-image
   המקום המיוחד לשינוי דרך חיים: לטפל בשורש הבעיה בהתמכרויות

   תכנית טיפול מקצועית ומוקפדת בנושא גמילה מהימורים היא חשובה ביותר בכדי לייצר שינוי אמיתי בחיינו....

   המשך קריאה >>
   post-image
   תוכניות טיפול מקצועיות ומוקפדות

   תכנית טיפול מקצועית ומוקפדת בנושא גמילה מהימורים היא חשובה ביותר בכדי לייצר שינוי אמיתי בחיינו....

   המשך קריאה >>
   post-image
   סיוע ולטיפול באנשים המתמודדים עם התמכרויות שונות

   מרכז יום לטיפול בהתמכרויות הוא מוקד מרכזי לסיוע ולטיפול באנשים המתמודדים עם התמכרויות שונות, כגון...

   המשך קריאה >>
   post-image
   תהליך חשוב ומאתגר להתמודד עם התמכרויות

   הגמילה מהרואין היא תהליך חשוב ומאתגר שבו ניתן ללמוד להתמודד עם התמכרויות ולחזק את הרגשת...

   המשך קריאה >>

   תחלואה כפולה – איבחון

   אבחנה  של תחלואה כפולה מתייחסת להתרחשות במקביל של שני מצבים רפואיים שונים או יותר אצל אדם, כאשר בעיקר מדובר על נוכחות בו-זמנית של מצב בריאותי פיזי והפרעה נפשית. תחלואה כפולה מציבה אתגרים מורכבים מאחר ואנשים אשר חיים עם הפרעה נפשית פגיעים יותר מפני התמכרויות לתרופות פסיכיאטריות, ואילו הפסקת התרופות יכולה להחמיר את מצבם הנפשי. במקרה זה נוצר כאן מעגל שמאוד קשה לפרוץ. כדי לעזור למטופל במקרה קשה מאין זה, חשוב לפנות לקבל עזרה מקצועית של מרכז הגילה 'מכורים לחיים'.

   יחסי הגומלין בין בריאות גופנית ונפשית

   יחסי הגומלין בין בריאות גופנית ונפשית מורכבים, ואנשים החווים תחלואה כפולה מתמודדים לעתים קרובות עם אתגרים בריאותיים ייחודיים ומורכבים:

   1. גורמים ביולוגיים: מצבים בריאותיים גופניים מסוימים, כגון כאב כרוני או הפרעות נוירולוגיות, יכולים לתרום להתפתחות של הפרעות נפשיות כמו דיכאון או חרדה. לעומת זאת, בעיות נפשיות, כגון מתח או שימוש בסמים, עלולות להחמיר מצבים בריאותיים גופניים או להפריע להחלמה.
   2. מחסומים לטיפול: תחלואה כפולה יכולה ליצור מחסומים בפנייה וקבלת טיפול רפואי מתאים. סטיגמות, חוסר מודעות או תעדוף של מצב אחד על פני השני עלולים לעכב את האבחון והטיפול, מה שעלול להוביל לתוצאות בריאותיות גרועות יותר.
   3. מורכבות הטיפול: ניהול מצבי בריאות פיזיים ונפשיים כאחד יכול להיות מורכב. אינטראקציות תרופתיות, המלצות טיפול סותרות והצורך בטיפול מתואם מציבים אתגרים הדורשים גישה רב-תחומית המערבת נותני שירותי בריאות מהתמחויות שונות.
   4. השפעה על איכות החיים: התחלואה הכפולה יכולה להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של הפרט. זה גורם לעתים קרובות לתפקוד מופחת, נכות מוגברת וירידה ברווחה הכללית.

   איך ניתן לטפל בתחלואה כפולה?

   טיפול בתחלואה כפולה דורש גישה מקיפה והוליסטית שמכירה בקשר ההדדיות של בריאות גופנית ונפשית:

   • טיפול משולב: מודלים של טיפול משולב, שבהם אנשי מקצוע בתחום הבריאות הגופנית והנפשית משתפים פעולה באופן הדוק, הראו הבטחה בשיפור התוצאות עבור אנשים עם תחלואה כפולה. גישה זו מבטיחה ששני המצבים מטופלים בו זמנית, מה שמוביל לטיפול יעיל יותר.
   • מערכות תמיכה: הקמת מערכות תמיכה חזקות, כולל קבוצות תמיכה ומשאבים קהילתיים, יכולה להיות מכרעת בסיוע לאנשים להתמודד עם אתגרי התחלואה הכפולה. שיתוף חוויות עם אחרים המתמודדים עם בעיות דומות יכול לטפח תחושת שייכות ולהפחית את הבדידות.
   • צעדי מניעה: קידום אמצעי מניעה הנותנים מענה לבריאות הפיזית והנפשית הוא חיוני. זה כולל בדיקות בריאות סדירות, בחירות אורח חיים בריא והתערבות מוקדמת לבעיות המתעוררות בתחום בריאות הנפש.

   לפרטים נוספיםלגבי תחלואה כפולה והתמכרויות ניתן ליצור קשר עם 'מכורים לחיים'!

   תחלואה כפולה

   כאשר אדם חווה בו זמנית מחלת נפש ובעיית התמכרות, זה מכונה תחלואה כפולה וחיוני ששני המצבים יטופלו במקביל במהלך שיקום התמכרות. תוכנית טיפול מקיפה לאבחון כפול עשויה לכלול טיפול תרופתי, קבוצות תמיכה ואשפוז במידת הצורך. מרכז גמילה והעצמה – מכורים לחיים הוא מתקן מיוחד המתמקד במתן טיפול מקצועי לאנשים המאובחנים עם תחלואה כפולה.

   מה זה תחלואה כפולה?

   תחלואה כפולה כוללת נוכחות בו-זמנית של שתי הפרעות, במקרה זה, מחלות בריאות הנפש ושימוש בסמים או אלכוהול. כאשר שני מצבים מאובחנים בו זמנית, זה נקרא אבחנה כפולה. דיכאון, חרדה ומחלות נפש אחרות נכללות בקטגוריה של "הפרעות בריאות הנפש". אלכוהול, סמים או שניהם יחד עשויים לתרום למצב המכונה הפרעת שימוש בחומרים. ההשפעות של כל אחד מאלה יכולות להיות מועצמות כשהן מתרחשות בו זמנית. בעיות התמכרות לסמים עלולות להחריף אם לא מטפלים לבריאות הנפש. ייתכן גם שבעיות בריאות הנפש עלולות להחמיר כאשר השימוש בסמים יגבר.

   עד כמה נפוץ שתי אבחנות בו זמנית?

   ההתרחשות המשותפת של שתי האבחנות בו זמנית היא שכיחה. חוקרים גילו כי ל-50% מהחולים שיש להם בעיה נפשית יש גם בעיית התמכרות. לבעיית בריאות הנפש ולשימוש בסמים יש תסמינים משלהם. מאחר שהתסמינים של תחלואה כפולה אינם אחידים, חשוב לקחת בחשבון הן את השימוש בסמים והן את מצבי בריאות הנפש. לא פעם, התמכרות לדבר מסוים היא מאין מנגנון התמודדות נפוץ לסובלים ממחלות נפש. אתם פונים לסמים או אלכוהול כטכניקה של ריפוי עצמי או התמודדות. התסמינים של מחלת הנפש עשויים להשתפר לרגע בזמן השימוש בחומרים ממכרים, אך לעתים קרובות הם מחמירים עם הזמן. מכאן נובע כי בעיות בריאות הנפש עלולות להחמיר על ידי שימוש בסמים. כמו כן שימוש באלכוהול, יכול לשנות את מבנה המוח ואת תפקודו. זה עשוי להגביר את הפגיעות שלכם בפני מחלות נפש. כדי לערוך אבחנה מסודרת, ולקבל טיפול מקצועי מקביל גם להתמכרות וגם למחלות הנפש, צרו קשר עם מרכז גמילה והעצמה- מכורים לחיים, אשר זמין עבורכם באופן מיידי.

   תחלואה כפולה גמילה

   חשוב להבדיל בין אבחנה כפולה לבין תחלואה נלווית. אבחנה כפולה מתקבלת כאשר אדם מאובחן כבעל מחלה נפשית והן התמכרות. דיכאון, חרדה ומחלות נפש אחרות מסווגות כהפרעות בריאות הנפש. שימוש לרעה בסמים מתרחש כאשר לאדם יש בעיה כרונית בשליטה על השימוש שלו בחומרים ממכרים. התסמינים של שימוש בסמים עשויים להיות מורכבים יותר בגלל נוכחות של בעיות נפשיות המתרחשות במקביל. הוכח כי 50% מהסובלים מבעיות התמכרות סובלים גם ממחלה נפשית, ודורשים בזמן תחלואה כפולה גמילה וליווי מקצועי של אנשי מקצוע. מרכז גמילה והעצמה- מכורים לחיים מתמחה במן סיוע זה לכל המטופלים אשר אובחנו בתחלואה כפולה.

   במילים אחרות, מהם תחלואה כפולה גמילה וליווי מקצועי?

   כאשר אנו אומרים שמתרחשת התמכרות לחומרים ממכרים ונוכחות של מחלת נפש במקביל, זו היא תחלואה כפולה, כי אנו אומרים שיש להן פוטנציאל כפול להשפיע על הרווחה הפיזית והנפשית של האדם. התסמינים הקשורים לכל אחד מהמצבים הללו עלולים להשפיע לרעה על רמת החיים של האדם. תחלואה כפולה יכולה להשפיע על כולם, אך אנשים מסוימים רגישים להן יותר מאחרים. הגיל הממוצע, תת-סוג ההפרעה והמצב החברתי-כלכלי של אנשים אלו משפיע באופן ישיר על קיום של תחלואה כפולה. למרבה הצער, מספר בעיות בריאותיות שונות מחייבות אסטרטגיות טיפול מרובות ומובחנות. במהלך תחלואה כפולה גמילה מהחומרים הממכרים וטיפול תרופתי במחלות הנפש, זהו שילוב נפוץ של מערך טיפול אותו ניתן לקבל במרכז גמילה הועצמה- מכורים לחיים.

   תחלואה כפולה גמילה, טיפול ותסמינים קשורים

   אם יש לכם מחלה נפשית ובעיית התמכרות, תצטרכו לקבל טיפול בשני המצבים בו זמנית. בזמן תחלואה כפולה גמילה מהחומר הממכר הוא המרכיב החשוב ביותר בטיפול. הצורך של מישהו בגמילה בסיוע של אנשי מקצוע מסתמך על חומרת התלות שלו בחומר המדובר. לדוגמא, אחת משיטות הטיפול הפופולאריות היא טיפול CBT. מטרת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי היא לעזור למטופלים ללמוד לנהל את הסימפטומים שלהם ולשנות דרכי חשיבה לא מתפקדות. צמצום פעולות מזיקות שננקטות נגד עצמו היא מטרה עיקרית של טיפול התנהגותי דיאלקטי. להערכת מצב, התאמת טיפול אישי וקבלת הסיוע הדרוש לכם בהתמודדות מול תחלואה כפולה, צרו קשר עם מרכז גמילה והעצמה- מכורים לחיים.