contact_us
facebook whatsapp instagram phone youtube

  התמכרות לסמים קשים

  בניגוד למה שנהוג לחשוב, התמכרות לסמים קשים אינה מנת חלקם של עבריינים בלבד והיא אינה כוללת רק סמים לא חוקיים. במצבים בהם הסם הינו מקובל, נפוץ ונגיש, הגמילה מהתלות עשויה להיות קשה לא פחות. לכן, חשוב לפנות למרכז גמילה מקצועי. מכורים מחלימים, מרכז גמילה והחלמה, מהווה רשת תמיכה מקצועית שתאפשר למכורים לעמוד בחזרה על רגליהם, להתקדם, להתפתח ובהדרגה להחלים.

  כל מה שעליכם לדעת על התמכרות לסמים קשים

  נהוג לחשוב כי התמכרות לסמים קשים כוללת בעיקר את הסמים הלא חוקיים – הממריצים (קוקאין למשל) או סמי ההזיות (פטריות הזיה, LSD למשל) אך למעשה מחקרים מראים כי גם סמים המותרים על פי חוק הם קשים – אלכוהול, ניקוטין, תרופות מרשם ועוד. ובהרחבה –

  • יש להבדיל בין שימוש מתון לבין לשימוש לרעה. שימוש מתון עשוי להיות בלתי מזיק ואפילו חיובי. כך למשל, שימוש מתון בקפאין עשוי להיות בעל סגולות רפואיות, בניגוד לשימוש מזיק וגובר בו שעשוי להיות בעל השלכות רפואיות ונפשיות קשות ולהוביל לעלייה בלחץ הדם, לכאבי ראש ועוד.
  • השימוש לרעה כולל שימוש קומפולסיבי שבו המכור אינו מצליח לשלוט בצריכתו של הסם מתוך מחשבה שהוא זה “ששולט בו”. סדר יומו של המכור מתחיל לסבוב סביב הסם – ניסיונות להשיגו, ניסיונות להשתמש בו בהיחבא ועוד.
  • שימוש ארוך טווח בסמים משבש כהוגן את הפעילות הסדירה והתקינה של המוח. הסמים מתיישבים על אזורים במוח ומשבשים את פעילותם ולכן המוח מסתגל לכך ומפסיק לייצר את החומרים הללו בכוחות עצמו. זו אחת הסיבות לכך שהתלות בסם מתאפיינת בסבילות – המכור מתרגל לשימוש בסם ונאלץ להגביר את המינונים כדי להגיע לאותו האפקט הרצוי.
  • ההשלכות של ההתמכרות הן רבות – המכור עשוי לסבול ממגוון תופעות פיזיות ונפשיות. גם מישור החיים הבין-אישי נפגם ומערכות יחסיו של המכור עם בני משפחתו, חבריו ועמיתיו לעבודה משתבשות.

  נגמלים

  בשל העובדה שאי השימוש בסם מוביל לתופעות פיזיולוגית ונפשיות קשות (כאבים חריפים, הזיות, אי שקט ועוד), המכורים מתקשים להתחיל את תהליך הגמילה ולהתמיד בו. לכן, חשוב מאוד שתהליך הגמילה ילווה בפסיכיאטר כדי שיספק לו ליווי רפואי הולם במטרה להקל על כאביו. יחד עם זאת, חשוב מאוד לבצע מעקב מבוקר אחר המכור, שכן במקרים רבים גמילה מהתמכרות אחת עשויה להוביל להתמכרות אחרת (למשל, התמכרות לתרופות מרשם במהלך גמילה מאלכוהול).

  טיפול בהתמכרות לסמים קשים

  הדרך לסמים קשים עוברת דרך אלכוהול או סמים קלים, ובהדרגה הצורך במשהו שייצר אפקט טוב גודל. קוראים לזה סבילות הגוף מתרגל לחומר מסוים וכך ההשפעה שלו עם הזמן פגה מהר יותר, ובכך נוצר הצורך במשהו חזק יותר או כמות ותדירות גבוהות יותר. ההתמכרות אינה סטטית אלה פרוגרסיבית ומתפתחת . אם המכור היה יודע להשתמש במסורה או במידה ובשליטה אזי זו לא הייתה התמכרות. המכור הופך להיות מכור כאשר הבלמים נשחקים הגבולות נפרצים וההתנהגות ההרסנית חוזרת על עצמה בלא יכולת לעצור אותה גם כי אם האדם מבין שזה הורס אותו ואת בריאותו. הדחפים הבלתי נשלטים הם מנת חלקו של המכור המצוי, ככלל היגיון בריא לא שוכן בקרבו של המכור הוא עטוף ומעורפל במחשבות טורדניות על השימוש איך הוא ישיג את השימוש הבא, על כן שאר ענייני דיומא והחיים לא מעניינים אותו ממש הוא לכוד בציפורניה של מחלה מתמשכת אשר מנהלת אותו בכל רגע נתון גם אם הוא חושב שזה לא כך. הכחשה זה אחד הסימפטומים שהמכור סובל מהם הכחשה = עיוורן רוחני, חוסר יכולת לראות את המציאות כפי שהיא . תמיד המכור יהיה עסוק בהשוואות הצדקות ותירוצים לשאלה איך הוא הגיע לאן שהגיע.

  thumbnail

   אולי גם יעניין אותך
   post-image
   גמילה מהתמכרויות באווירה משפחתית

   תהליך גמילה איננו תהליך קל. מדובר בתהליך אשר יכול לגרום לאנשים לחששות רבים. כאשר מדובר...

   המשך קריאה >>
   post-image
   גמילה מTHC במרכז גמילה

   במרכז גמילה, אנו מתמחים בתהליך הגמילה מחומרים ממכרים ובמיוחד גמילה מTHC, הרעיון והטרה המרכזית שלנו...

   המשך קריאה >>
   post-image
   מגוון שיטות ותוכניות לסיוע בתהליך הגמילה

   מאת: ד"ר אלכסיי יפרמנקוב במאמר זה , נרצה להציג לכם את הדרך הנכונה למצב של גמילה...

   המשך קריאה >>
   post-image
   טיפול קוגניטיבי בקרב מבוגרים

   צורת טיפול שצוברת פופולאריות היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים (CBT) המבוסס על הרעיון שבעיות נפשיות...

   המשך קריאה >>
   post-image
   הדרך אל חיים חדשים וחופשיים מכל תלות

   טינה, קריסטל מת', ספיד ועוד שמות נוספים הוא מתאמפטמין - ממריץ, כלומר סם מעורר פסיכואקטיבי....

   המשך קריאה >>