contact_us
facebook whatsapp instagram phone youtube

  התמכרות לסמים

  זה יכול לקרות לכל אחד. אין אדם המחוסן מפני התמכרות לסמים. רבים צורכים סמים ואלכוהול כתוצאה מלחץ חברתי מצד חברים או בני משפחה. מרכז גמילה מסמים מכורים מחלימים היא עמותה הנלחמת בתופעת צריכת הסמים בקרב האוכלוסייה כולה ושמה לה למטרה להעלות את המודעות בקרב הצעירים והמבוגרים כאחד. מקים העמותה, צור רפאל, הוא מכור לשעבר הפועל רבות כדי למנוע מהאחרים ליפול אל תוך התהום.

  התמכרות לסמים – מדוע זה קורה?

  קיימים גורמים שונים המובלים בסופו של דבר להתמכרות לסמים. אלה כמה מהם:

  • אמצעי בריחה – ישנם אנשים המתחילים לצרוך סמים כדי לברוח ממצב בלתי נעים. זו יכולה להיות טראומה כדוגמת תאונת דרכים או אובדן של בן משפחה אהוב. במקום לקבל עזרה מקצועית, בוחר האדם “לברוח” אל השפעתו של הסם.
  • דוגמה אישית – לעתים התמכרות לסמים מקורה מהבית. במשפחה קשת יום יכול אחד ההורים להשתמש בסמים ובכך גם להוות דוגמה לילדים. כמו כן, במקרים שבהם הילד עובר התעללות נפשית מצד בני המשפחה, הוא עלול לצרוך סמים כדי “לברוח” מחייו.
  • גורם ביולוגי – גורם זה נפוץ בעיקר בקרב צעירים שיש להם הפרעות קשב וריכוז. לאנשים אלה קיים מחסור בסרוטונין ודופאמין, וכדי להתגבר עליו הם צורכים סמים קלים המסייעים לטווח הקצר.
  • מצוקה נפשית – אדם הסובל ממצבים של מצוקה או דיכאון אינו מודע לכך שעליו לקבל טיפול נפשי מטעם איש מקצוע, ובמקום זאת הוא מעדיף “להיעזר” בסמים. לאחר שהוא מתחיל להתמכר, חש האדם כלוא מבפנים. צריכת הסמים עצמה מלווה בתחושת “היי” והקלה, אך כאשר ההשפעה עוברת, תוקפות את האדם רגשי אשם, ועם זאת הוא רוצה לקבל מנת סמים נוספת. כך מפתח האדם תלות בסמים שכדי לצאת ממנה, עליו או על בני משפחתו לפנות לגורם מקצועי.

  טיפול בהתמכרות לסמים – להבחין בין סוגים של סמים

  התמכרות לסמים אינה חד גונית, והיא מתחלקת לסוגים שונים – בהתאם לסוג שאליו מכור האדם. כך למשל, קיימים סמים קשים כמו סמי הזיה כמו LSD, דטורה או מריחואנה לצד סמים נרקוטיים משככי כאבים כדוגמת אופיום או הרואין.

  thumbnail

   אולי גם יעניין אותך
   post-image
   נתיב לגמילה: סיוע ולטיפול לאנשים המתמודדים עם התמכרויות שונות

   מרכז יום לטיפול בהתמכרויות הוא מוקד מרכזי לסיוע ולטיפול באנשים המתמודדים עם התמכרויות שונות, כגון...

   המשך קריאה >>
   post-image
   המקום המיוחד לשינוי דרך חיים: לטפל בשורש הבעיה בהתמכרויות

   תכנית טיפול מקצועית ומוקפדת בנושא גמילה מהימורים היא חשובה ביותר בכדי לייצר שינוי אמיתי בחיינו....

   המשך קריאה >>
   post-image
   תוכניות טיפול מקצועיות ומוקפדות

   תכנית טיפול מקצועית ומוקפדת בנושא גמילה מהימורים היא חשובה ביותר בכדי לייצר שינוי אמיתי בחיינו....

   המשך קריאה >>
   post-image
   סיוע ולטיפול באנשים המתמודדים עם התמכרויות שונות

   מרכז יום לטיפול בהתמכרויות הוא מוקד מרכזי לסיוע ולטיפול באנשים המתמודדים עם התמכרויות שונות, כגון...

   המשך קריאה >>
   post-image
   תהליך חשוב ומאתגר להתמודד עם התמכרויות

   הגמילה מהרואין היא תהליך חשוב ומאתגר שבו ניתן ללמוד להתמודד עם התמכרויות ולחזק את הרגשת...

   המשך קריאה >>

   התמכרות לסמים ותהליך גמילה

   התמכרות לסמים איננה דבר פשוט. מדובר על מצב שבו אדם מפתח תלות כלשהי בחומרים ממכרים. חשוב לדעת כי ההתמכרות לסמים יכולה לבוא לידי ביטוי בצריכה מוגברת של סמים לא חוקיים או אפילו בצריכה של תרופות מרשם אשר גורמת להתמכרות. התלות בסם היא גם פסיכולוגית וגם גופנית. ככל שאדם יצרוך סם בתדירות גבוהה יותר או במינון גבוה יותר כך תהליך הגמילה שלו יהיה מורכב יותר ולרוב גם קשה יותר. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי גמילה מסמים היא דבר אפשרי ולא מעט אנשים אשר התמודדות עם התמכרות לסמים, הצליחו להיגמל במרכז גמילה ייעודי.

   מהם התסמינים להתמכרות לסמים

   התמכרות לסמים יכולה להיות הן לסמים קלים והן לסמים קשים. התסמינים יהיו די דומים, על אף שהם יבואו לידי ביטוי בעוצמות אחרות אצל כל אדם. בין התסמינים שניתן לראות אצל אדם שמכור לסמים: תדירות גבוהה של שימוש, כלומר, אדם שמכור לסמים ירגיש שהוא חייב להשתמש בסם כל פרק זמן קצר. כמו כן, הוא ישים את צריכת הסמים בראש סדר העדיפויות שלו והדבר לא פעם יבוא לידי ביטוי על חשבון העבודה שלו, המשפחה שלו, החברים שלו ועוד. תסמין נוסף הוא המינון שעולך ועולה במהלך תקופת השימוש בסם. כלומר, בכל פעם מחדש יש צורך להגדיל מינון בכדי להרגיש את מה שהרגיש קודם. עוד תסמין הוא קשיים כלכליים שהאדם נקלע אליהם בגין ההתמכרות שלו שכן, הוא מרגיש שחייב לצרוך סמים ועל כן קונה אותם גם על חשבון כסף שאין לו. הוא לוקח הלוואות, לעיתים גם מגורמים מפוקפקים ולא באמת יש לו אפשרות להחזיר אותם.

   מה עושים עם התמכרות לסמים?

   לא פעם, האדם עצמו איננו רואה את הנזקים שהוא מסב לעצמו ובני המשפחה או חבריו אשר מבינים את הנזק שהוא עושה לעצמו, מסייעים לו. הסיוע הטוב ביותר הוא כמובן לבחור עבורו מרכז גמילה מסמים, אשר ידוע כמומלץ ובעל מוניטין בתהליכי גמילה מסמים. במרכז גמילה האדם ימצא את עצמו מתמודד עם התסמינים הגופנים של הגמילה מהסם, כאשר חשוב ביותר שיהיה לו ליווי מקצועי בשלב זה ולאחר מכן, עליו ללמוד כיצד להתמודד עם הגורמים הנפשיים שהובילו אותו להתמכרות וזאת בכדי שלא ישוב להתמכרות שלו לאחר שיצא ממרכז הגמילה.

   טיפול בהתמכרות לסמים

   התמכרות לסמים היא מצב מורכב וקשה. מדובר על מצב שבו אדם מפתל תלות רגשית או פיזית בתרופה ממכרת או בסם, בין אם הם חוקיים ובין אם הם אינם חוקיים. אדם שמכור לסמים לא מצליח להשתלט על הדחף שלו להשתמש בסמים וחוזר להשתמש בהם שוב ושוב על אף שהוא יודע כי השימוש בהם מזיק לו. חשוב לדעת כי בסמים ישנם חומרים פסיכואקטיביים שונים אשר משנים את הדפוס במערכת העצבים המצויה במוח ולאחר שימוש בסם במינון כלשהו בתקופה מסוימת, המוח וגם הגוף של האדם מתרגלים לכמות שהוא צורך ובכדי להגיע להנאה שהוא מפיק, עליו להגדיל את הכמות. טיפול בהתמכרות לסמים מהווה דבר חשוב ביותר לכל אדם שמכור לסמים מכל סוג.

   סמים- במה מדובר?

   בכדי להבין מהי התמכרות לסמים, חשוב מאוד להבין מהם אותם סמים. על אף שישנם סמים קלים וישנם סמים קשים, הרי שלשניהם יש השלכות נפשיות ופיזיות מהותיות ביותר על האדם אשר צורך אותם. ניתן לחלק את הסמים לכמה סוגים: דמים מדכאים אשר כשמם כן הם, מדכאים את מערכת העצבים המרכזית של הגוף. בקבוצת הסמים הללו ניתן לכלול: כדורי הרגעה, כדורי שינה, סמי אונס ועוד. קבוצה נוספת היא סמי הזיה אשר גורמים לאדם לבלבול ולקושי בתפיסה של המציאות. סמים נוספים הם סמים ממריצים או מעוררים שהם למעשה ממריצים את מערכת העצבים ועוד קבוצה של סמים הם הסמים הנרקוטיים אשר כוללים בין היתר משככי כאבים, הרואין, מורפיום ועוד. חשוב להבין כאמור שעל אף שמדובר על סמים שונים, הרי שיש לכולם כמה מאפייני בולטים בכל הנוגע להשפעה על גוף האדם וכולם ממכרים כמובן ועל כן, כל אדם שמכור לסמים מכל סוג, חייב לקבל עזרה מקצועית כאשר כדאי מאוד לקבל את העזרה המדוברת רק במרכז גמילה.

   טיפול בהתמכרות לסמים- כיצד?

   טיפול בהתמכרות בסמים צריך לבוא לידי ביטוי הן בהיבט הגופני והן בהיבט הנפשי. במרכז גמילה מקצועי מסייעים לכל אדם שמכור לסמים בשלבי הגמילה ההתחלתיים שבהם הוא יסבול ממגוון תופעות גופניות שונות הנובעות מהגמילה. לאחר מכן, יסייעו לו להתמודד עם הקשיים הנפשיים שהובילו אותו לצרוך סמים וזאת בכדי שלא ישוב לצרוך אותם שוב לאחר שיצא מהמרכז גמילה.

   טיפול בהתמכרות לסמים מהווה דבר חשוב ביותר ועל כן, כדאי מאוד לבחור מרכז גמילה לסמים מקצועי, מומלץ ובעל מוניטין בתחום לכל אדם שמכור לסם, לצורך קבלת טיפול שכזה.