התקשרו עכשיו

074-766-13-59

סמים ממריצים

התמכרות לסמים, בניגוד למה שנהוג לחשוב, אינה מאפיינת קבוצות חתך מסוימות באוכלוסיה, אלא היא עשויה לקרות לכל אדם ואדם. בקטגוריות הסמים אנחנו פוגשים לא מעט קבוצות – סמים מדכאים, סמים ממריצים, סמי הזיות וכדומה. בדרך כלל המשתמש מתחיל במינוני שימוש נמוכים ובהדרגה מעלה את המינונים עד שלבסוף מוצא עצמו מכור. מרכז גמילה והחלמה מכורים מחלימים שם לו למטרה לסייע למכורים להיגמל ולשוב לחיים.

האמת על סמים ממריצים

סם הוא ההגדרה של כל חומר פסיכואקטיבי, שאינו מזון, המשנה מבחינה כימית את תפקוד האורגניזם. וכיוצא בכך, בקטגוריה זו כלולים מחד סמי רחוב, סמי פיצוציות שאינם חוקיים ומאידך, גם סמים חוקיים – קפאין, אלכוהול, רטאלין וכדומה. סמים ממריצים הם סמים המעוררים את המשתמש הן מבחינה פיזיולוגית (קצב הלחץ ולחץ הדם מוגברים, למשל) והן מבחינה פסיכולוגית. וברחבה –

  • גם בקטגוריה זו אנו פוגשים סמים חוקיים ולא חוקיים הממריצים את הפעילות המוחית – אמפטמינים (ספידים), קראק וקוקאין, אקסטזי, ניקוטין, קפאין, רטאלין, אדרל ועוד.
  • הסמים המעוררים הם בעלי השפעה עוצמתית על המשתמש – הם מעלים את הערנות, החיוניות והביטחון העצמי ובשל כך מהווים “כוח חיזוק” או בריחה “נעימה” וזמנית מן המציאות.
  • יחד עם זאת, הסבילות לסמים המעוררים מתפתחת במהירות. כלומר, כדי לקבל את אותו האפקט העוצמתי של השימוש הראשוני, יש צורך בכמויות גדולות יותר של סם.
  • שימוש ארוך טווח בסמים מוביל להתפתחות סימפטומטים הדומים לאלו של הסכיזופרנים – דלוזות והלוצינציות.
  • מלבד תחושות הסבילות, מתפתחות גם תחושות נסיגה חריפות לאור אי-שימוש בסם (ולכן הגמילה מהסמים הממריצים נוטה להיות קשה ומכאיבה).
  • ההיחשפות לסם משנה את התקשורת בין תאי העצב במוח ומשבשת את הפעילות התקינה.

מה מאפיין מכורים?

התלות בסם מתאפיינת ב-3 מאפיינים עיקריים – סבילות לסם, נסיגה ושימוש כפייתי. השימוש הכפייתי מתאפיין בכך שהאדם מאבד את השליטה על חייו ורוב סדר יומו סובב סביב השגת החומר והשימוש בו. הסם מהווה “כרטיס בריחה מהיר” מהמציאות הבעייתית של המכור שאינו מבין שבהדרגה היא פוגמת בחייו יותר. תהליך הגמילה הוא קשה, מכאיב אך הכרחי כדי שהמכור יטול את השליטה חזרה לחייו. ולכן, עליו לעשותו בסביבה מכילה, תומכת, מקצועית ומנוסה. בעמותת מכורים מחלימים, המנוהלת בידי מר צור רפאל, מכור נקי מזה שנים, הצוות המקצועי מורכב גם ממכורים לשעבר שחוו את התהליך המכאיב על בשרם וכעת מושיטים יד לסיוע לחבריהם לצרה. זו לא בושה לבקש עזרה ולהזדקק לה.

סדנאות והרצאות

צוות מיומן ומקצועי מעביר סדנאות והרצאות בכל חלקי הארץ: הרצאות לנוער – לחץ חברתי,שייכות, מצוקות רגשיות, משברים ודרכי התמודדות,סמים אלכוהול

קרא עוד >