התקשרו עכשיו

074-766-13-59

התמכרות לסמים קלים

סמים קלים הם כינוי למשפחת הסמים המופקת מצמח הקנביס והם בעלי איכויות וסגולות רפואיות. בשל כך, נוטים לבצע רומנטיזציה לסם ולהפחית ממידת הסיכון הטמונה בו. על אף הנוהג לחשוב כך, התלות בסם היא אפשרית ואף עשויה להוביל למצבי התמכרות לסמים קלים. מרכז גמילה והחלמה, מכורים מחלימים, מהווה קורת גג ומשענת תומכת עבור המכור כדי לסייע לו להחזיר את השליטה והתפקוד לידיו, וללמדו מיומנויות חלופיות להתמודדות עם החיים שאינן נתלות בסמים הקלים.

כל מה שלא ידעתם על התמכרות לסמים קלים

התמכרות לסמים קלים נדמית כבלתי אפשרית. כיצד סם שהינו בעל השפעה רפואית חיובית עשוי להיות כה מזיק? ובכן, הנה התשובות לשאלות הללו –

  • סמים קלים נחשבים, באופן יחסי, כמזיקים לגוף באופן מצומצם יותר ואחוזי התמותה מהם הם כמעט אפסיים. זו אחת הסיבות לדעה השגויה שלא ניתן להתמכר לסם.
  • התמכרות אינה כוללת מאפיינים פיזיים גרידא. התמכרות מתאפיינת בסבילות, בנסיגה ובשימוש קומפולסיבי. על אף שמאפייני הסבילות והנסיגה פחות באים לידי ביטוי באופן פיזי מובהק אלא יותר בפן הפיזיולוגי, השימוש הקומפולסיבי ניכר מאוד.
  • הסבילות באה לידי ביטוי במגוון התנהגויות ממכרות. בדומה למשחקי מחשב, כאשר הגיימר נאלץ להגביר את תדירות המשחקים כדי לחוש את ההקלה והאופוריה, כך גם במקרה של שימוש לרעה בסמים הקלים, המוח נוטה לפתח סבילות לשימוש ויש להגביר את המינונים. לכן, כפי שניתן להתמכר למשחקי מחשב, לקניות או לסקס, כך ניתן להתמכר לסמים הקלים ולהשפעה החיונית שלהם. המכור משווע לתחושות ההקלה והאופוריה הללו ומגביר את המינונים בסם.
  • השימוש בסמים הקלים מוביל לנזק פסיכולוגי כבד לאורך זמן – הוא מקשה על הריכוז והתפקוד היומיומיים, משבש את מנגנוני הזיכרון ואף יכול להוביל להזיות ולהתפרצות של מחלות נפשיות.
  • לא בכדי ישנו איסור על נהיגה לאחר צריכת סמים רפואיים. הם ידועים בשיבוש היכולת לקבל החלטות, את זמן התגובה, הערכת המרחקים והערנות.

השורש לבעיה

גם בתלות זו, השורש הוא בדרך כלל נפשי. המכור מתקשה להתמודד עם חייו ולכן מחפש אחר פתרון. הסם מהווה עבורו פתרון מהיר להקלה ו”להתמודדות”. יחד עם זאת, לא מדובר בהתמודדות מיטבית ונכונה, שכן ככל שמעגל התלות מתחזק, כך המכור נשאב יותר ויותר למעגל ההרסני המשפיע ומשבש לא רק את בריאותו אלא גם את מערכות יחסיו. התמודדות תקינה עם החיים נעשית תוך נקיטת אחריות ושליטה לידיים.

טיפול בהתמכרות לסמים קלים

כיום רווחת דעה בקרב האוכלוסייה כי סמים קלים אינם מזיקים ויש להפכם לחוקיים ולאגלים. סמים זה סמים ועל כל אדם הם משפיעים בצורה אחרת. כמובן יש הבדלים בצורת השימוש בסמים יש בשפה המקצועית מה שנקרא משתמש מזדמן הוא יכול לעשן ג’וינט רק אם מישהו יציע לו באירוע או חגיגה כלשהי אך הוא עצמו מעולם לא יחפש או לא ידאג שיהיה ולא יהיה בלחץ אם אין,במקרה הזה זה אכן משתמש מזדמן. אך אדם אשר מחפש לעשן או דואג לולא יהיה מה לעשן באירוע ואף משקיע מזמנו לברר אם אכן יהיה או לא יהיה, עצם המחשבה על הסמים שמטרידה אותו, הופכת אותו לאדם עם תלות בחומר כזה או אחר.במידה ואתה מזהה כי הסמים הפכו לחלק בלתי נפרד מחייך תן לכך את הדעת ופנה לגורמי מקצוע מהתחום. מכורים מחלימים מרכז גמילה וטיפול מהתמכרויות הינו מרכז לטיפול הוליסטי בכל הנוגע לטיפול רגשי התנהגותי וקוגנטיבי.

שלבים בגמילה

מהם השלבים בגמילה תהליך הגמילה הוא קשה מאוד ומכאיב, הן בפן הפיזי והן בפן הנפשי. ולכן, יש לעשותו כראוי בתכנית

קרא עוד >